Automatizace skladu


Manipulace se zbožím

Každá firma chce mít pochopitelně co nejvyšší výdělek, přičemž v dnešní době k tomu mnohdy cesta vede přes moderní technologie. Dnes se zaměříme na sklad, který má každá výrobní firma, protože je potřeba zařídit fungující logistiku. V tom běžném to vypadá tak, že je zde větší počet zaměstnanců, které mají Vysokozdvižné vozíky a starají se o přemísťování zboží a materiálu na místa, kde je to zrovna potřeba. To platí o výrobní firmě. Když jde však o e-shop či jiný předprodej, tak stačí zboží složit z kamionu do regálů a až ho někdo koupí, tak zase naložit k exportu.

kamiony před skladem

Aby zaměstnanci nalezli, kde daná věc je, tak při její manipulaci dávají změnu polohy do softwaru, takže máme všechny potřebné informace po ruce. Vidí je i zaměstnanci v kanceláři, takže když něco dochází objednaní zase další kusy, aby se nestalo, že důležité věci budou v regálu chybět. I při tomto systému se neobejdeme bez elektroniky jako jsou počítače a čtečky.

Moderní způsob

Jestliže se zajímáte o nové technologie, tak jste jistě slyšeli o Promyslu 4.0, který toho ještě hodně změní. Počítat se tu s automatizací, výrazným zrychlením procesů a snížení počtu lidí na dělnických pozicích. Co se týče skladů, tak automatizace je realizována pomocí stroje, kterému dáme zboží a on ho zařadí do regálu. Jezdí po pevné kovové konstrukci a je a hnán elektrickými motory, přičemž elektronika se postará o to, že věc strčí přesně do volného místa v regále. Když následně přijdeme a dáme mu kód zboží, tak on ho z regálu zase vytáhne a přijde nám s ním, takže má dokonalý přehled o tom co kde je.

lodní kontejnery

Následně už můžeme zboží naložit třeba do dodávky a odvést zákazníkovi. Pro mnoho firem může být taková automatizace výraznou úsporou času a také můžeme snížit počet zaměstnanců. Rozhodně se podívejte na projekt Sasi, který se právě zabývá Průmyslem 4.0 se spojením v oblasti skladů. Kromě strojů pro řazení do regálů zde počítají s dopravníky, které přepravky dopraví mimo prostory s regály.