Jdeme nakupovat luštěniny

Luštěniny by měly tvořit základ našich jídelníčku a také našich nákupních košíků. Jsou skvělým zdrojem sacharidů, bílkovin a vlákniny. Pokud bojujete s věčným hladem, tak luštěniny vám od tohoto problému zaručeně pomohou. Za jejich sytící vlastnost může velký obsah vlákniny, který také příznivě působí ve střevech. Nejste zrovna milovníkem masa a živočišných produktů? Luštěniny mohou posloužit jako vhodná náhrada díky velkému obsahu bílkovin. Největší obsah bílkovin má sója, která je hlavní složkou právě při výrobě náhražek sama.
 
Náhražky masa
Luštěninové náhražky masa v dnešní době nejsou nic neobvyklého. Mnoho lidí omezuje konzumaci živočišných bílkovin, ať už ze zdravotních důvodů nebo z důvodů etických. Pak nastává vhodný čas poohlédnout se po náhražkách.
 
Sojové maso a tofu
Mezi největší klasiku patří sojové maso, které se v dehydratované podobě prodává téměř v každém klasickém obchodě za velmi příznivou cenu. Další hodně známou formou rostlinného masa je tofu. Tofu můžete zakoupit ve větších supermarketech v sekci se specializovanou výživou nebo si pro něj zajděte přímo do zdravé výživy.
 
Tempeh
Méně známou a trošku dražší náhražkou je tempeh. Jedná se o fermentované sojové boby. Tempeh se dá koupit v přírodní podobě, uzený nebo marinovaný. Ve větších obchodních řetězcích ho naleznete taktéž ve specializované výživě. Většinu lidí nejspíš odradí vzhled, přírodní forma temperu je totiž potažená bílou plísní, která ovšem není závadou.
 
Surové luštěniny
Mezi naprostou klasiku v luštěninách patří hrách, čočka a různé druhy fazolí. Naleznete je v naprosto každých potravinách, většinou se prodávají v kilových či půlkulových baleních. Existují také specializované prodejny, kde si luštěniny můžete sami vybrat přímo z pytlů a vytvořit si mix podle vlastní fantazie. Cena za 100g je většinou srovnatelná s cenou v obyčejných supermarketech.