Na dovolenou na zahradu

Pokud si myslíte, že vás posílám na zahradu před dům, nebo na zahradu u chaty, jste na omylu. Jen čirou náhodoujsem vytipoval 4 zahrady, a to okrasné, ne zeleninových, které byste mohli v rámci dovolené navštívit. Každá z nich má své kouzlo a každá z nich je hezká v něčem jiném. Společné mají jen květiny a některé ani ty ne. Nuže, pojďme se podívat.
růže na obloucích

Versailleské zahradyjsou ve Francii. Nechal je vybudovat už Ludvík XIV. Najdete zde trávníkový koberec, fontány, vodní nádrže a terasy s otevřenými partery. Také zde najdete dva zámky, Velký a Malý Trianon. Zde pobývali velcí státníci. Například Napoleon Bonaparte zde dokonce nechal postavit most vedoucí k Malému Trianonu. Pozor, vstup do zahrady je placený.

A nyní se proletíme za oceán, a přistaneme až v Kanadě. Zde můžete navštívit méně známé Butchartovy zahrady. Na rozdíl od ploché a rovinaté zahrady ve Francii, zde je to pravý opak. On je to totiž původně vytěžený důl, který nechala manželka pana Butcharta zavézt zeminou a tím vznikla tato zahrada, kde je skutečně na co se dívat. Nejen na kytky, ale také na ptáky, kterých zde je opravdu velké množství a svým zpěvem dodávají tomuto místu skvělou atmosféru.

malý most

Na závěr jsem si nechal domácí zahradu, a to v Praze. Asi se nebude moci rovnat své francouzské kolegyni, tím méně té kanadské, ale je naše a je hezká. Není také jednotná, tedy, jedna. Jde spíše o komplex zahrad v petřínských sadech.Zahrada Kinských a Seminářská zahrada za návštěvu jistě stojí a není třeba lítat za oceán, ani opouštět republiku. Ostatně, kdybyste to měli do Prahy daleko, tak zkuste Kroměříž. Zdejší Květná zahrada, zvaná také Libosad se vám jistě bude líbit. I zde je vstupné placené, ale věřím že ta necelá stokoruna za osobu není zase tak hodně.
Nuže, vybrali jste si? Tak nelze nic více než vám popřát nerušenou návštěvu.