Na silnicích je čím dál, tím více motocyklů

Jízda na motocyklu není pouhou láskou mužů, jak tomu kdysi dávno bývalo. Většinou byl řidičem muž a jeho partnerka seděla za ním. Nebo se jezdilo na Jawě s lodičkou, to pak bylo i pro další členy rodiny. Nyní již motorky dávno nejsou jen záležitostí mužské populace, když se totiž pozorně podíváme, tak se čím dám, tím více objevují za řídítky ženy. A mimochodem, není to jen na silničních strojích. Jsou schopné totiž obstojně řádit i na závodech nebo mimo veřejných komunikacích. Na to jsou vhodné dobře stavěné enduro stroje. Ženu nebo dívku ale můžeme spatřit i za jinými stroji, každé vyhovuje něco absolutně jiného. Důležité je, že v danou chvíli si obě dvě dobře sednou.

žena na motorce

Údržba není záležitostí jen samotných mužů

Dříve se běžně kolem údržby, čištění a různé výměny dílů pohybovali spíš muži, ale to již také není jednoznačné. Samozřejmě se v některých směrech bez nich neobejdeme, ale na druhou stranu i ženy jsou velmi šikovné a hravě si se svým strojem poradí. Již není problém vyměnit olej, filtr, postarat se o řetěz nebo jiné náhradní díly. Brzdové destičky na motorku také není vůbec těžké vyměnit, ale přece jenom převážně výměnu provádí muži. Ovšem jedná se zrovna o díly, kterým by se mělo věnovat maximální pozornosti. Každou jízdou se totiž opotřebovávají a slábnou, tím se bez diskuze snižuje brzdný účinek motorky. A nutno zmínit, že to vede k přehřátí kapaliny a samozřejmě výsledkem může být totální selhání. Pak raději nedomyslet, co by to mohlo mít za katastrofický scénář.
pár motorkářů

Výměna není nijak složitá

Především je nutné zakoupit správný druh destiček, podle našeho typu motorky, k tomu nám může pomoci technický průkaz, kde vyčteme nejdůležitější údaje. Pak samozřejmě nářadí, jako sada klíčů, kleště na vyndání válečků, šroubovák. Budeme potřebovat dále rukavice, mýdlovou vodu a nějaký menší kartáček na očištění třmenů. Jen tak pro jistotu si raději zakoupíme brzdovou kapalinu, kdyby náhodou chyběla, abychom ji měli po ruce a snadno dolili nebo ji rovnou vyměnili. Tak a jde se do práce, ať nám to dobře brzdí.