Zdravé sezení do vaší pracovny

Přiznejme si to, v sedě stráví většina z nás velkou část dne, proto je třeba vybrat opravdu vhodný typ sezení, které bude pohodlné a nepodepíše se na našem zdraví. Pokud si tedy zařizujete pracovnu nebo uvažujete o výměně dosavadního vybavení pracovního koutu, vybírejte pečlivě a nešetřete, protože investice do správné židle se opravdu vyplatí.

Nejlepší je, pokud vaše pracovna disponuje hned několika druhy sezení, které můžete během dne střídat. U stolu mějte primárně ergonomické kancelářské křeslo (nebo židli), vedle pak gymnastický míč a něco pohodlného, na co se můžete rozvalit, ideálně pohovku.
jednoduchá pracovna
Pokud si však vybíráte pouze jeden typ sezení, dávejte při výběru pozor a nenechte se strhnout fámy. Koupí kvalitního kancelářského křesla/židle určitě nic nepokazíte, pokud byste ale chtěli sedět na něčem jiném, je třeba zvážit všechny klady a zápory.
Jaká jsou úskalí ostatních druhů sezení?
Gymnastický míč  – střídat statické sezení na židli s gymnastickým míčem je určitě přínosná věc, ale všeho moc škodí.  Strávit na míči celí den je nejen nepohodlné, ale přílišně tím můžete namáhat zádové svaly.

Klekací židle – jednu dobu z ní byl světový trend, je však prokázané, že zvláště u lidí, co mají více prohnutou bederní páteř, může dlouhodobé sezení na „klekačce“ vést k vyhřeznutí ploténky. Navíc se klečením namáhají holeně, které na takovou zátěž nejsou stavěné a brzy se v těchto místech nohy nepříjemně otlačí.
Křeslo a sedací pytel – pro relax ano, pro práci ne. Sezení na něčem, do čeho se doslova zaboříte, je sice pohodlné, ale svádí nás se při práci kroutit do nezdravých poloh. Tento typ sezení navíc nutí člověka se předklánět, aby lépe viděl na práci, čímž si v břiše utlačuje orgány.
Sezení na zemi – tento způsob sezení je známý spíše v asijských zemích, spočívá v tom, že člověk je většinou v tureckém sedu nebo klečí u velmi nízkého stolku. Pod sebou má pouze podložku, mělký polštářek nebo koberec. Sezení na zemi, obzvláště v tureckém sedu, není určitě nezdravé, ale některým lidem může přijít nepohodlné.
sezení na míči
Jaké aspekty by měla správná pracovní židle splňovat?
·         ergonomie
·         nastavitelná poloha sedadla i opěradla
·         područky
·         zhoupnutí při sedání a při opření a možnost tuto funkci eliminovat
·         dostatečná nosnost
·         prodyšný materiál
·         kolečka, která mají povrchovou úpravu proti poškrábání podlahy