Znovuzrození elvdalštiny

Do budoucna však lze očekávat, že se jejich počet rozroste. Klade si tak alespoň za cíl nedávno založená skupina lingvistických nadšenců Ulum Dalska, která se zabývá překlady do tohoto starobylého jazyka, spolupracuje s předškolním zařízením v Herrgården, které pravidelně navštěvují, a jejíž členka, paní Ulla Schyttová, vyučuje elvdalštinu na střední škole ve švédském Älvdalen, odkud tento téměř zapomenutý jazyk, kterým se však v blízkém okolí počátkem minulého století ještě běžně hovořilo, pochází.
viking štít sekera
Zájem o tento starobylý jazyk se však nešíří pouze v bezprostředním okolí zmiňované vesničky, ale doslova do celého světa. Elvdalština se totiž chystá proniknout do virtuálního světa Minecraftu, ve kterém vznikne vesnice Älvdalen, jejímž účelem bude seznámit hráče s elvdalskou kulturou a jazykem. Za myšlenkou oživit pradávnou kulturu ve virtuálním světě stojí Američan Christoffer Pennington a jeho žena Emilia Stjernfeldt, pocházející ze Švédska, oba dva vášniví hráči Minecraftu. Oba se podílí na přípravě souboru, který si bude moci kdokoli stáhnout a nainstalovat. Podle Penningtona bude hra založena na principu otázek a odpovědí, takže ji budou moci využívat učitelé či rodiče při vzdělávání svých studentů a dětí, ale zároveň si ji hráč bude moci zahrát i sám. Hráči se tak budou moci seznámit se správnou gramatikou a výslovností téměř zapomenutého vikingského jazyka, ale také s elvdalskou kulturou a historií . Jelikož Minecraft podobné využití umožňuje za podmínky, že jeho účelem nebo ničí obohacení, bude tak tento soubor pro případné zájemce dostupný zcela zdarma.
blok tráva
Projekt vytvoření elvdalské vesnice ve světě Minecraft se podle očekávání setkal s podporou skupiny Ulum Dalska, která si plně uvědomuje, jak jsou počítače a počítačové hry pro mladou generaci důležité a jak je mladá generace důležitá pro záchranu jejich milovaného jazyka.