Jak zařídit útulný studentský pokoj

Jaká jsou ergonomická kritéria pro vybavení pokoje pro studenta? Jaké jsou parametry nábytku, jaké by měly být barvy a jak by měl být rozmístěný nábytek? Co všechno by mělo v takovém pokoji být a co tam nesmí chybět? Na co dát opravdu velký pozor a jaký by měl být design? Zeptali jsme se odborníků.

–          Polohovatelný nábytek
Vzhledem k tomu, že dítě mezi patnáctým a devatenáctým rokem života ještě stále roste, ideální by bylo pořídit nábytek „do vzrůstu“, tedy takový, který by se dal polohovat na různou velikost dítěte. Je to jediný druh nábytku, která se dokáže kompaktně přizpůsobit dítěti v jeho vývoji. Nejlepší by bylo, aby desky byly různě polohovatelné, aby na nich dítě mohlo provozovat všechny své zájmy a záliby. Bohužel tento polohovací nábytek se většinou dělá jenom pro děti do šesti let věku, jeho „studentská“ verze zatím neexistuje.


Co je tedy nejdůležitější na studentském pokoji?

1.       Výška stolu
Deska stolu by měla být dost vysoká na to, aby se u ní dítě nehrbilo, zároveň ale dost nízká, aby se k němu nemuselo nepohodlně natahovat. Pokud vzpřímeně sedící dítě dokáže na stůl položit předloktí, aby bylo v pravém úhlu s paží a s trupem těla, je to ideální výška pracovní desky stolu. K tomu musí být ovšem uzpůsobena i výška sedáku židle. Dítě by nemělo houpat nohy ve vzduchu, ale ani by nemělo mít kolena pod bradou.

2.       Polohovací židle
Dnes už jsou standardem, ať už v kancelářích, v pracovnách nebo právě ve studentských pokojících. Základním ukazatelem kvality sezení je  výška sedáku (nejvyšší a nejnižší poloha) a sklon opěrky zad. Židle by měla mít také područky, ty však nemusejí být nastavitelné. Sklon opěrátka by měl být také polohovatelný, a to alespoň mezi dvěma polohami.

3.       Světlo
Studentský pokoj by měl mít světla minimálně tři: jedno hlavní, centrální, druhé na stole, které by ideálně mělo být polohovatelné a přicházet z opačné strany, než jaká je studentova dominantní ruka. Třetí světlo, stačí lampička, by měla být u nočního stolku, případně u postele, nebo, máte-li doma dceru, na stolku s líčením.