Pronájem ano či ne

Mnoho lidí zvažuje, zda si mohou dovolit vzít hypotéku nebo nikoli. Je pravda, že podmínky k získání hypotéky jsou mnohem snadnější než dříve.

Platí, čím dříve, tím méně budete měsíčně platit. Zažádat si o hypotéku v pětačtyřiceti samozřejmě reálné je, ale výše měsíční splátky je nesrovnatelně vyšší. Z toho plyne, že pro určitý typ lidí hypotéka nemusí být zase tak výhodná, protože rizika mohou být příliš vysoká. Dříve lidé vnímali život v nájemním bytě za dočasné provizorium, dnes se jedná o standardní záležitost.
 

Výhody nájemního bydlení

Nájemní bydlení má kromě všeobecně známých nevýhod (byt není ve vašem vlastnictví, poměrně vysoký nájem) celou řadu výhod a jedná se rozhodně o plnohodnotné bydlení. Oproti hypotéce může mít dokonce i své výhody. Uveďme si příklad. Budete na dlouhodobé nemocenské. Díky malému platu Vám vznikne nárok na příspěvek na bydlení (jste-li ovšem přihlášeni k trvalému pobytu). Zatímco u hypotéky se nezohledňuje splátka na hypotéku.

Musíte tedy počítat za každých okolností s finančními rezervami. Rovněž částka za pronájem bývá často nižší než za hypotéku. Vzít si hypotéku totiž představuje celoživotní závazek. Získáte sice něco vlastního, ale na úkor velké zodpovědnosti. Ne každý je ochoten to absolvovat.

Další výhodou je vyšší flexibilita. Jsou lidé, kteří mají rádi výzvy a není pro ně obtížné kvůli zajímavému zaměstnání skoro den ze dne změnit bydliště. Když máte pronajatý byt, jste více flexibilní. Navíc s pronajatým bytem máte mnohem méně starosti, než kdyby byl Váš. V případě, že chcete změnit lokalitu, musíte počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Jsou lokality, kde koupě vlastního bydlení je pro mnoho lidí enormně nákladná. Například Praha. Zároveň se zde nachází mnoho výhodných pracovních nabídek. Pro mnoho lidí je proto výhodnější žít v pronájmu.

Samozřejmě nejdůležitější je získat seriózního pronajímatele. Například samozřejmostí by mělo být přehledné vyúčtování za služby nebo okamžité odstranění závad. Další samozřejmostí by pak mělo být umožnění přihlášení se k trvalému pobytu. Platí to ovšem i naopak. Pronajímatelé by mohli napsat knihu o škodách, které v jejich bytech provedli nezodpovědní nájemci.