Nenechte se využívat stárnoucími rodiči

Možná máte starší rodiče, kteří si vyžadují veškerý Váš volný čas. Tu odvoz k lékaři, tu úklid domácnosti, jindy je to velký nákup a pak pro změnu zase příprava občerstvení pro setkání babiček. Někdy je Vaše pomoc rozhodně zapotřebí a Vy jste si vědomi toho, že pomoc z Vaší strany je více než vhodná a odmítnutí by vypovídalo něco o Vašem charakteru, ale velmi často se jedná o celkem zbytečné záležitosti. Například trávit celé odpoledne sháněním těch jediných správných jogurtů rozhodně není nutné.

Ale nechcete být za zlé děti a proto jim vycházíte maximálně vstříc, ale je pravda, že Vás to stále více vyčerpává. Zvláště pokud i Vy už dávnonepatříte mezi mladíky a mladice a Váš zdravotní stav není nijak valný. Jenomže starší lidé dokáží být pěkní vyděrači, jak všichni velmi dobře víme. A Vy rozhodně máte právo říci a dost.
 
Ano, je pravda, že Vaši rodiče Vás vychovali a jste jejich dlužníci, ale to ještě není důvod k tomu, abyste se nechali využívat a vyčerpávat vlastními rodiči.
 

Služby pro seniory

V současné době existuje celá řada služeb seniorům na míru. Pečovatelská služba, která kromě péče o sebeobsluhu zajišťuje také péči o domácnost včetně žehlení a nákupů, dovoz obědů nebo dokonce seniorské taxi, které nabízí příznivé ceny. Kontakty najdete na internetu, například v registru poskytovatelů sociálních služeb.

Možná namítnete, že to vše stojí peníze. Ano, to stojí i když jsou rozhodně poměrně nízké a služby můžete kombinovat se svou pomocí. A navíc Vaši rodiče pravděpodobně mají ve svém věku a při svých zdravotních obtížích nárok na příspěvek na péči, který slouží právě k tomu, aby si lidé mohli hradit tyto služby.

Pokud Váš rodič nesplňuje kritéria k přiznání alespoň toho nejnižšího stupně, znamená to, že buď máte špatného posudkového lékaře, nebo že Váš rodič je natolik fit, že nepotřebuje pomoc pečovatele a tudíž ani Vaší a vše je jen v jeho hlavě. Velmi pravděpodobně ovšem Váš rodič na první či druhý stupeň bez obtíží dosáhne.