Jaké výhody a nevýhody mají betonové ploty

Kdo má rodinný domek se zahrádkou, nebo i jen chatu či chalupu, jistě ví, jak výhodné je si svůj pozemek oplotit. Nejenže se tím ztíží přístup zlodějům, ale navíc se předejde i zmatkům, kdy procházející lidé nevědí, že se jedná o soukromý pozemek. Oceníte to také, pokud máte psa či jiného domácího mazlíčka, neboť mu tím zabráníte v útěku a tomu, aby se dostal do problémů.

plot z betonu

Je však třeba přemýšlet nad tím, z jakého materiálu chceme náš plot postavit. Ačkoliv dřevo je časem prověřená klasika, můžeme použít i méně obvyklé materiály. Jedním z nich je například beton. Ten byl v dřívějších dobách oblíbený u bohatších vrstev a šlechticů. Běžní občané si jej nemohli dovolit.

Avšak přestály betonové ploty test času, nebo je lepší se jim vyhnout? Nejprve se pojďme podívat, jaké mají výhody a nevýhody.

Tou asi nejzřetelnější výhodou je jeho neprůhlednost, a tím i zaručení soukromí. Máte jistotu, že pokud jej uděláte dost vysoký, nemusíte se bát, že někdo bude k vám na pozemek koukat. To oceníte, zvláště pokud máte blízko okraje pozemku například bazén, nebo pokud bydlíte na frekventované ulici. Ač to nemusí myslet zle, lidé jsou přirozeně zvědaví – koneckonců právě tato vlastnost nám umožnila uskutečnit všechny naše objevy.

okrasný betonový plot

Další výhodou je fakt, že mnohem lépe zamezí vstupu cizích lidí (ale i zvířat). Jsou totiž pevné, takže zatímco například dřevo zle poměrně snadno rozlomit a drát přeštípnout, s betonem bude poněkud větší práce.

Ovšem nejsou to jen samé výhody. Například právě jeho neprůhlednost způsobuje, že pokud hned vedle umístíte zeleninovou nebo jinou zahrádku, nebude mít po velkou část dne sluneční světlo. Na rozdíl například od stromů, které jej přeci jen částečně propouští mezerami mezi listy, betonový plot jej zadrží všechno. To může způsobit, že se tam plodinám nebude dařit ani zdaleka tak dobře.

Dále je tu fakt, že vlivem povětrnostních podmínek praská a pokud je ponechán sám sobě, časem se začne rozpadat. Je tedy nutné jej pravidelně udržovat a péče o něj je poněkud složitější, než o dřevěný nebo drátěný, což jsou dva nejběžnější materiály.

Zapomenout nemůžeme ani na náklady na stavbu, které jsou rozhodně vyšší než u výše jmenovaných. Musíte tedy být připraveni obětovat celkem velkou částku v závislosti na velikosti vašeho pozemku. Je tedy jen na vašem zvážení, jestli je beton skutečně tou cestou, která je pro vás nejlepší.