Je jisté, co bude se stavebním spořením?


Prakticky ze všech stran se na nás valí, že bychom si měli ukládat peníze na stáří, neboť důchod vyplácený státem nám neposkytne dost na to, abychom mohli pohodlně žít. Naštěstí v tomto směru máme poměrně dost alternativ. Jednou z těch dlouhodobě populárních pak bylo stavební spoření. Ačkoliv to bylo původně určeno k tomu, aby si s jeho pomocí lidé šetřili na nákup nemovitosti, začalo být používáno jako klasické spoření. Důvodem byly hlavně poměrně vysoké státní příspěvky, které také přispívaly k dobrému zhodnocení našich peněz. Zkrátka jsme na konci dostali víc, než jsme do něj vložili.

zhodnocování peněz ve stavebním spoření

Časy se však mění, a s nimi i inflace. Nehledě na to, že vláda uvažuje o tom, že tyto státní příspěvky sníží. Nezbývá tedy, než se ptát, co bude se stavebním spořením https://nebankovnihypoteka.cz/miliardy-letaji-vzduchem/? Koneckonců mnoho lidí na něj spoléhá, a na rozdíl od jiných typů šetření jej nelze jen tak předčasně vybrat.

V první řadě je nutné počítat s tím, že bude podstatně méně výhodné, než dříve, zvláště když započítáme i současnou vysokou inflaci. Vypadá to tedy, že již nebude tou jistotou zhodnocení peněz, jako bývalo dřív. Pokud tedy chceme získat větší částku, než do spoření vložíme, nezbude nám, než se obrátit na jiné, riskantnější varianty.

výše státních příspěvků bude klesat

To samozřejmě může představovat problém pro lidi, kteří mají nižší finanční gramotnost a o různých typech účtů či dokonce investování prakticky nic nevědí. Tito budou zasaženi nejvíce, neboť pro ně bude mnohem těžší své peníze nejen zhodnotit, ale také o ně nepřijít. Bohužel se s tím v současné době nedá nic dělat, a popravdě, tento vývoj se dal očekávat. Státní dluh roste a je potřeba vydávat z pokladny co nejmenší částky. Proto byly určité výdaje omezeny, především pak právě nejrůznější státní příspěvky. Je tedy nutné, aby si tito lidé našli jiný způsob, jak se na stáří zabezpečit. Již dnes je totiž bohužel jasné, že bez toho se zkrátka neobejdeme.