Kde lze svoje finance rozmnožit?

Existuje vůbec dnes možnost, jak svoje finance efektivně zhodnotit?
Když pomineme investování do akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo dokonce do zlata nebo nemovitostí, zůstává pro lidi, kteří neradi riskují, stále nejvýhodnější stavební spoření a penzijní připojištění. Většina lidí totiž raději zvolí stoprocentní jistotu než investici s rizikem ztráty, i když s vyšším výnosem. Nákup akcií a dluhopisů přece jen vyžaduje hlubší znalost kapitálových trhů. Ani investice do bytů a domů není bez rizika, i když v současné době se jeví jako nejbezpečnější.
 
Stavební spoření
I když je stavební spoření ze strany státu stále více omezováno, přesto zůstává nejvýhodnějším způsobem, jak zhodnotit svoje úspory.
Pokud si tedy můžete ročně dovolit investovat částku 20 000 Kč, získáte z ní státní příspěvek ve výši 2000 Kč a k tomu ještě nemalý úrok. Pokud dodržíte dobu spoření alespoň 6 let, svoje úspory zhodnotíte oproti spořícím účtům a termínovaným vkladům velmi slušně.
Do budoucna možná bude stavební spoření omezeno v tom, že prostředky v něm naspořené se budou muset použít pouze k výdajům na bydlení, ale zatím se nové smlouvy stále uzavírají postaru.
 
Doplňkové penzijní spoření
Myslet na finanční zajištění ve stáří je důležité pro každého z nás, zvláště když státu na starobní důchody zbývá stále méně peněz.
Z penzijního připojištění podle částky, kterou budete pravidelně spořit, získáte státní příspěvek ve výši 90 Kč až 230 Kč za měsíc. Pokud si každý měsíc budete spořit maximální částku 1000 Kč, přibude Vám za rok na účtu 2760 Kč. Navíc Vám může ještě libovolnou částkou přispívat Váš zaměstnavatel, pro kterého je daňově uznatelným nákladem.

Od letošního roku 2016 můžete penzijní spoření založit již svým dětem, které při průměrné úložce 560 Kč budou mít v 60 letech, kdy je možné finance vybrat, na svém účtu téměř milion