Nejlevnější trampolíny nemusí nutně znamenat nejhorší

Dětem chybí kontakt s přírodou – na tomto faktu se shoduje celá řada odborníků, počínaje pediatry a ortopedy a konče výživovými poradci a některými kantory či lektory. Proč tomu tak je? Na tuto otázku si snadno odpovíte sami – přetechnizovaná doba, málo kreativní zábavy formou her na volných prostranstvích, mobilní telefony, notebooky, tablety, sociální sítě a spousta času stráveného jízdou v automobilech a veřejných dopravních prostředcích.

venkovní trampolína

Děti zkrátka málo jezdí na kolech, málo si hrají venku na zahradách, na louce, v lese, a k tomu všemu ještě přispívá přehnaný strašák nebezpečnými klíšťaty. Ve městech je navíc k dispozici v síti hypermarketů řada dětských koutků a hřišť, tak proč chodit s dětmi ven, když se mohou klidně zabavit uzavřené pod střechou obchodního domu, zatímco my si v klidu nakoupíme.

Nedostatek kontaktu s přirozeným prostředím v přírodě však způsobuje odcizení, psychické potíže, emoční nestabilitu a snížené motorické dovednosti. Jen si vzpomeňte na své dětství – jestliže patříte ke starší generaci, jistě jste trávili venku spoustu času, když neexistoval ani Internet, ani mobily.

zahradní trampolína

Docela nenápadný pomocník

Máme tu však výtečného pomocníka a tím jsou nejlevnější trampolíny. Mohou navrátit děti i dospělé tam, kam patří – zpět do lůna přírody. Zlepší se fyzická kondice, orientace v prostoru, procvičíte většinu svalových partií, uvolníte se a zrelaxujete. Nářadí instalujte tam, kde je dostatek volného prostoru, nejlépe na trávníku, kde proudí čerstvý vzduch, a kde se vám může zvýšit vitální kapacita plic.
Bude vám to možná připadat zvláštní, ale je prokázáno na základě laických zkušeností i vědeckých studií, že právě pohyb na trampolínách je jedním z nejprospěšnějších lidskému organismu bez ohledu na věk a pohlaví. Skutečně máme co do činění s nářadím, jehož cenu lze vyvažovat zlatem. Uvědomují si to zejména aktivní sportovci, kteří je využívají pro vícefázový trénink. Jejich značnou předností je přiměřený způsob pohybu, aniž by byly přetěžovány klouby a páteř. Dochází při tom k budování svalové hmoty, k odbourávání tuku a posilování srdeční činnosti.