Opravy bazénových čerpadel vždy konzultujte s odborníkem

Některé závady mohou být skutečně banální, jiné vyžadují odborný zásah. V žádném případě se však nepouštějte do opravy elektroinstalace, jestliže nejste kvalifikovaným specialistou. Ještě před návštěvou servisního technika se však vyplatí provést kontrolu a konzultovat závadu po telefonu. Jestliže půjde o drobnost, kterou zvládnete napravit sami, zkušený a seriózní technik oprav bazénových čerpadel Servis vířivých van vám poradí a posoudí, zda je nutný jeho výjezd.

vodní hladina

Nejčastější banální i vážné závady

Vyhazování jističe po zapnutí čerpadla – tato závada může signalizovat maličkost, ale také nutný zásah specialisty. Příčin může být mnoho, nejčastěji jde o více spotřebičů v provozu na jeden slabý jistič. Ten však může být také vadný a je nutná jeho výměna. Závada může být i v čerpadle, které je buď vypálené, anebo jde o vlhkost v kabeláži, ve spojích svorkovnice, v zásuvce, přičemž dochází k neustálému zkratu. Tehdy se vyplatí technika přivolat a do elektroinstalace vůbec nezasahovat.
Běh na slabý výkon – pokud se voda čerpá sotva z jedné třetiny nebo z poloviny výkonu čerpací soustavy, bývá obvykle zanesený předfiltr, případně potrubí. Někdy je uzavřený ventil a stačí jej otevřít. U třífázového vedení může také problém způsobit špatné rozfázování.

skluzavka do bazénu

Neběží, ale jen bzučí– pokud se elektromotor neotáčí, ale pouze bzučí, je opět na vině jedna z fází, ale častěji přepálené vinutí. Při prvním spuštění po zazimování se stává, že je zaseknuté, stačí tedy jen rukou roztočit zadní vrtulku. S tou však pohybujte jen při vypnutém systému z elektrického rozvodu.
Nepříjemné zvukové projevy– nepříjemný a nepřirozený rachot, drnčení apod. je jednou z nejběžnějších závad a technik by se vás měl zeptat, zda není někde v hnacích lopatkách usazený písek. Většinou zabere propláchnutí hadicí. Může to být také rezonance od chladicí vrtule, která se dotýká krytu, anebo nějaké jiné předměty uvnitř čerpadla. Servisní zásah je pak nutný v případě poškozených lopatek, zalití hnací soustavy vodou, koroze valivých ložisek a poškození vlhkostí, tehdy je oprava nutná a je vhodné provést ji co nejdříve.