Zahradní technika a její údržba

Staré přísloví „ kdo maže, ten jede“, má něco do sebe. V podstatě, to, že automobily nebo motocykly potřebují olej, jsme si zvykli, ale to nejsou jediné prostředky, na které musíme myslet. Do takového sortimentu musíme zařadit i zahradní techniku, která nám bude sloužit a to mnohdy i po celý rok. Jasně, že každého napadne, k čemu mu bude v zimě například sekačka. Tak v zimních měsících máme zase jinou a to odklízecí techniku, frézy na sníh a podobně, ani zde nesmíme zapomínat na správnou údržbu. Kdo tápe v tom, jaký typ oleje nebo maziva použít, tak bude dobré nahlédnout do uživatelské příručky a tak si tak trochu zalistovat. Zimní dlouhé měsíce jsou na čtení naprosto ideální. On zase tak velký výběr samotného oleje pro zahradní techniku není, tak jako u automobilů, naštěstí. Ale nicméně i zde jsou různé parametry. Můžeme zakoupit letní olej nebo pro náročnější stroje pořídit celoroční.

sekačka

Fréza potřebuje kvalitní mazání

Vzhledem k její ceně se údržba a správní volba maziva vždy vyplatí. Možná se vyplatí prohlédnout si nabídku maziva molykote, kde je možnost pořídit si mazivo v různých formách, kdy nám pomůže k ošetření dalších železných částí. Co se týká motoru, tak je nejlepší 5W-40, to skvěle funguje při minusových teplotách. Je řídké, aby obstála technika třecího systému, ale absolutně nevhodné do sekačky nebo další zahradní techniky. Fréza zase naopak potřebuje takové mazivo, aby zabraňovalo příliš zvýšenému tření, právě při mrazech.

sekačka na trávu

Správný výběr maziva a oleje

Pokud budeme potřebovat promazat šroubové spoje, pak je správnou volbou plastické mazivo, které je odolné vůči vlivům samotné vody. Když máme pěkně závity promazané pak je i snadnější rozebrání, čištění a kvalita udržovaného stroje jen stoupá. Tím je zaručena větší životnost. Veškeré dostupné informace o vhodném použití oleje nebo maziva získáme v příručce nebo se můžeme poradit v servisu, či příslušné prodejně, kde se dají současně výrobky zakoupit. Rozhodně je nesmíme zaměňovat nebo si je sami různě doplňovat podle vlastního uvážení.