Rozdíly mezi KDE a GNOME

Linux a jeho distribuce pracují v různém grafickém prostředí. Ale vždy je použito shora jmenované. Někteří uživatelé Linuxu ani neví, jaké že to prostředí vlastně mají. Pro ty, kteří se stále domnívají, že Linux je něco v kuchyni se pokusím pohybovat v laické rovině a napsat to tak, aby to skutečně pochopil každý. Ostatně, není to nic těžkého. Takže se budeme bavit o dvou HLAVNÍCH prostředích.
bezpečnost linux
Pokud jste si plochu nijak neupravovali, tak si prostě zapamatujte, že KDE má lištu s ikonami dole. GNOME ji má jinde. Většinou nalevo na monitoru. Jasně že se dá prostředí upravit a pak se mohou lišty nacházet jinde, nebo jich může být více, ale jako základ pro laika toto rozlišení zatím postačí. Do technických detailů se pouštět nemá moc smysl.
Mimochodem, ještě existuje Xfce, LXDE, Unity, Cinnamon a další, ale tím se již opravdu zabývat nebudeme.
Takže nyní i laicky rozpoznáte prostředí a můžeme se podívat na pár detailů, které obě rozlišují.
O KDE se traduje, že je více podobný Windows. A Gnome zase vhodnější pro začátečníky, kteří o Windows ani nezavadili.
Pro běžného uživatele rozdíl není. Snad ještě kdysi byl v náročnosti na stroj, v době dnešních konfigurací je to v podstatě jedno. Podle mého si nový uživatel stejně vybere podle vzhledu, a ne podle náročnosti na paměť.
ubuntu tapeta
Zásadní rozdíl bude asi v tom, že KDE využívá toolkitu Qt, ale GNOME knihoven GTK+. Tato problematika je ovšem natolik složitá a rozvláčná, že se tím zde zabývat nelze.
Pro toho, kdo se tedy do Linuxu chce pustit, vyberte si prostředí, které se vám na první pohled více líbí a pamatujte si jednu věc. Linux je svobodný a zadarmo, takže jej kdykoli můžete z počítače odinstalovat a zkusit jinou distribuci. Jen počítejte s tím, že něco není vlevo jako ve Windows, ale na druhé straně, takže poznáte, že zvyk je železná košile. Ale po čase se to srovná a určitě si zvyknete.

 

Posted in Web