Co vás zajímá o karavanech?

Plně vybavené domky na kolech poskytují pohodlí během vašeho objevování světa a dávají vám volnou ruku při výběru vaší zítřejší destinace.
karavan v přírodě v horách

Karavan či přívěs? Co si vybrat?

Karavany dělíme na přívěsy nebo obytná auta. Přívěs je pohodlnější v kempu, kde ho můžete odstavit, zapojit vodu, elektřinu, rozložit si markýzu, stolek a židle, odpojit karavan od závěsného zařízení na autě a máte samotné auto k dispozici na výlety po okolí. Naproti tomu obytný vůz je na výjezdy méně šikovný, ale na delší vzdálenosti se s ním jezdí mnohem jednodušeji. Přívěs totiž může mít na délku i pět metrů, s tažným zařízením je to až sedm. Když k tomu připočtete rozměry auta, například pět metrů, musíte dohromady řídit 12metrovou soupravu. I když dnes mají moderní přívěsy stabilizační systém a jezdí se s nimi mnohem lépe než kdysi, na náročnější trasu potřebuje řidič praxi.
karavan na silnici

Který druh je oblíbenější?

Je to individuální, v nabídce jsou oba typy. Začátečníkům radíme vybrat si nejprve menší karavan do čtyř metrů. Mnozí si to chtějí nejprve vyzkoušet na kratším výlety, než si troufnou pustit se s rodinou na daleké cesty.

Stačí na řízení karavanu řidičský průkaz typu B?

Pokud celková hmotnost přívěsu a auta nepřesáhne 3 500 kilogramů, stačí řidičák typu B. Může se však stát, že přívěsy v kombinaci s auty SUV tento limit přesáhnou, na to je třeba si dát pozor.

Jsou karavany mezi Čechy populární?

Češi karavanům stále více přicházejí na chuť. Bodují jednoznačně u rodin, děti mají z dovolené v pohyblivém domě ohromný zážitek. A poptávka neustále roste. Jen se potřeba si kemp zarezervovat s dostatečným předstihem. Rekreanti si začínají své karavanové léto plánovat již od února nebo dokonce kolem Vánoc.

Dá se během cesty přespávat v karavanu i mimo kempy?

Ano, je to úplně v pořádku. Podobně jako řidiči kamionů nocují na benzínce nebo střežených odpočívadlech.